O uzależnieniu

Co robić, gdy zastanawiasz się, czy granie jest już uzależnieniem?

Uzależnienia Behawioralne » Patologiczny hazard » O uzależnieniuCo robić, gdy zastanawiasz się, czy granie jest już uzależnieniem?

Jeśli twoją ulubioną rozrywką są zakłady bukmacherskie, totolotek lub gry hazardowe, chociażby online, miej się na baczności. To „zabawy”, które bardzo wciągają i mogą mieć na ciebie toksyczny wpływ. Dowiedz się co robić, kiedy niewinne obstawianie przekształca się w uzależnienie, co świadczy o tym, że nałóg już się w tobie rozwija i dokąd zwrócić się po pomoc.

zobacz więcej

Kilka dobrych rad, jak nie wpaść w pułapkę patologicznego hazardu!

Uzależnienia Behawioralne » Patologiczny hazard » O uzależnieniuKilka dobrych rad, jak nie wpaść w pułapkę patologicznego hazardu!

Lubisz grać, ale zdajesz sobie sprawę z tego, że gra może uzależnić? Nie chcesz sprawić problemów bliskim i chcesz wiedzieć, jak grać bezpiecznie? A może zastanawiasz się, czy w ogóle to jest możliwe? Dowiedz się, czym różni się hazard niskiego ryzyka od szkodliwego hazardu, poznaj czynniki zbliżające do uzależnienia i… bądź bezpieczny!

zobacz więcej

Kobieca twarz hazardu

Uzależnienia Behawioralne » Patologiczny hazard » O uzależnieniuKobieca twarz hazardu

Choć hazard zwykle kojarzony jest z mężczyznami, problem nałogowego hazardu nie omija również kobiet. Kobiety uprawiające hazard są jednocześnie oceniane surowiej niż mężczyźni borykający się z tym problemem. Inne też, jak się okazuje, bywają uwarunkowania psychologiczne, społeczne i kulturowe związane z popadaniem w nałóg przez kobiety. Zatem i pomoc terapeutyczna powinna być dostosowana do ich potrzeb i oczekiwań.

zobacz więcej

Kiedy mózg uzależnienia się od hazardu

Uzależnienia Behawioralne » Patologiczny hazard » O uzależnieniuKiedy mózg uzależnienia się od hazardu

Jeszcze do niedawna rozumiano patologiczny hazard w kategoriach przymusu, za którym stoi potrzeba obniżenia napięcia, a nie uzależnienia związanego z odczuwaniem pragnienia intensywnej przyjemności. W 1980 roku, podczas aktualizacji Diagnostic and Statistical Manuał of Mental Disorders (DSM - międzynarodowa klasyfikacja zaburzeń) Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA) oficjalnie sklasyfikowało hazard patologiczny jako zaburzenie kontroli impulsów, które obejmuje min. kleptomanię, piromanię i trichotillomanię.

zobacz więcej

Rozkręcająca się spirala hazardu

Uzależnienia Behawioralne » Patologiczny hazard » O uzależnieniu

"Muszę się odegrać", "muszę zaimponować innym", "mogę wszystko" to tylko niektóre z postaw czy przeświadczeń wpływających na zwiększającą się intensywność gry.  Eskalację hazardu trudno zatrzymać, ale nie jest to niemożliwe.

zobacz więcej

Zrozumieć hazardzistę: przekonania graczy nakręcające spiralę uzależnienia

Uzależnienia Behawioralne » Patologiczny hazard » O uzależnieniu

Jak to się dzieje, że osoby uzależnione całymi latami oddają się grze, chociaż niszczy to ich życie? Tracą wszystko, co mają: rodzinę, pracę, przyjaciół, wszelkie dobra materialne -  mieszkania, samochody. A jednak grają dalej.

zobacz więcej

Diagnoza patologicznego hazardu

Uzależnienia Behawioralne » Patologiczny hazard » O uzależnieniu

Łatwo nam zrozumieć, że zażywając regularnie substancję psychoaktywną, traci się nad nią kontrolę, natomiast trudno jest sobie wyobrazić, że można uzależnić się od jakiejś czynności.

zobacz więcej

Hazard - zabawa, gra, namiętność

Uzależnienia Behawioralne » Patologiczny hazard » O uzależnieniu

Hazard zawsze nosił w sobie jakąś tajemnicę, bo z jednej strony zawierał pewien element sacrum, a z drugiej profanum. Motyw hazardu pojawia się w wielu kulturach, np. w Mahabharacie staroindyjski bóg Siwa wraz ze swoją małżonką poprzez grę w kości wpływają na losy świata.

zobacz więcej

Uzależnienie od hazardu - przyczyny, skutki i sposoby leczenia

Uzależnienia Behawioralne » Patologiczny hazard » O uzależnieniu

Autorem tekstu jest dr Thorsten Heedt, specjalista z zakresu psychoterapii. Ten artykuł traktuje o uzależnieniu od hazardu, jego przyczynach, sposobach sprawdzenia, czy jesteś uzależniony i o tym, gdzie szukać pomocy.

zobacz więcej

Hazard patologiczny

Uzależnienia Behawioralne » Patologiczny hazard » O uzależnieniu

Słowo „hazard” pochodzi z języka arabskiego – az-zahr znaczy „kostka”, „gra w kości”. W języku angielskim dosłownie przetłumaczone oznacza „ryzyko”, „niebezpieczeństwo”; w języku francuskim oznacza „przypadek”, „traf”, „ryzyko”. W słowniku języka polskiego hazard jest definiowany jako „ryzykowne przedsięwzięcie”, „ryzyko w grze”, „narażanie się na niebezpieczeństwo, ryzykowanie”.

zobacz więcej
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »


Stronę internetową prowadzi Fundacja Studio Psychologii Zdrowia Fundacja Studio Psychologii Zdrowia

Strona współfinansowana ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych

 

Copyright © Uzależnienia behawioralne 2016

 

 

Proszę czekać...