Telefon zaufania
801 889 880
czynny codziennie
w godz. 17-22
Poradnik rodzica
W kulturze, w której praca zajmuje wysokie miejsce w systemie wartości, nawet nadmiernego w nią zaangażowania nie traktuje się jak zagrożenia dla zdrowia, a tym bardziej dla życia człowieka. W przeciwieństwie do innych uzależnień, które są kojarzone z brakiem odpowiedzialności oraz patologią, pracoholizm łączy się z wysokim statusem społecznym, siłą, władzą i dobrobytem. Jednak to uzależnienie nie ma nic wspólnego z pracowitością. To zaburzenie zakłócające wszystkie obszary życia i tak jak w uzależnieniu od alkoholu, narkotyków czy hazardu tworzy pewne mechanizmy, które w trudnych sytuacjach włączają się automatycznie, motywując do destrukcyjnych zachowań.
zobacz więcejPracoholicy bardzo poważnie traktują swoją pracę i są w nią bardzo zaangażowani. Sięgając do źródeł tego słowa, można powiedzieć, że są w niej cali (od gr. holizm − cały). Traktują ją jako okazję do rozwoju osobistego i pewnego rodzaju rywalizacji z innymi osobami, ale przede wszystkim z samymi sobą.
zobacz więcejJapońscy badacze kultury, Ishiyama i Kitayama, wprowadzili określenie seven-eleven husbands. Pochodzi ono od amerykańsko-japońskiej sieci sklepów o nazwie 7-Eleven otwartych od 7 rano do 23. Wspomniane określenie można przetłumaczyć: mężowie pracujący od 7 rano do 11 w nocy. Obrazuje ono styl pracy męża i ojca – pracoholika, który nie ma czasu dla rodziny.
zobacz więcejGłówne zagadnienie poruszone w artykule dotyczy podmiotowych skutków pracoholizmu. Dokonano w nim przeglądu badań polskich i zagranicznych związanych z tą problematyką. Na tej podstawie omówiono fizyczne dolegliwości, jakich mogą doświadczać pracoholicy oraz konsekwencje pracoholizmu dla zdrowia psychicznego i samopoczucia.
zobacz więcejBadania pokazują, że duża liczba przepracowanych w miesiącu godzin czy też obsesyjno-kompulsyjny styl pracy charakterystyczny dla osób nadmiernie zaangażowanych w wykonywaną pracę, nie przesądzają jeszcze o uzależnieniu od pracy. Wszakże nie każdy kto dużo pracuje jest pracoholikiem. Można wyróżnić co najmniej cztery różne formy wysokiego zaangażowania w pracę: pasję pracy, zapracowywanie się sytuacyjne, obsesję / kompulsję pracy oraz uzależnienie od pracy. Wyłącznie ostatnią formę można uznać za rzeczywiste uzależnienie od pracy / pracoholizm.
zobacz więcejPolaków uzależnionych od pracy w ciągu dwóch lat przybyło niemal dwukrotnie – wskazują na to badania CBOS z 2015 roku. Są to głównie osoby (zarówno mężczyźni, jak i kobiety), które prowadzą własną działalność lub obejmują stanowiska kierownicze. Pracoholizm to plaga, która może sięgnąć każdego z nas i, tak samo jak każde inne uzależnienie, może zniszczyć więzi rodzinne. Jak temu zapobiec? Jak rozpoznać, że dzieje się coś niedobrego? Jak zareagować, gdy okaże się, że pracoholizm to nasz problem?
zobacz więcejW dzisiejszych czasach trudno oprzeć się wrażeniu, że do rosnącej w statystykach liczby pracoholików przykładają rękę sami pracodawcy. Gry, w które wciągają swoich pracowników, często wywołują lęk przed utratą pracy oraz poczucie winy. Pracoholizm zbiera żniwo również przez niepewną sytuację na rynku. Konkurencja rośnie, sytuacja finansowa firm bywa różna - często chwiejna, więc angażujemy się bardziej. Co więcej, jesteśmy pchani w szpony uzależnienia również przez naszych nieświadomych rodziców... Jak? Wykształcają w nas kilka bardzo szlachetnych cech, które w życiu są bardzo potrzebne, jednak w okolicznościach sprzyjających rozwojowi uzależnienia mogą okazać się brakującym elementem układanki pt. “pracoholizm”.
zobacz więcejPracoholik postrzegany jest przez społeczeństwo jako pracownik oddany, wierny i gotowy do poświęceń w imię dobra interesu i rodziny. Nic bardziej mylnego. Niemal wszystkie cechy pracoholika działają na niekorzyść, nie tylko jego samego, ale i zatrudniającej go firmy. Jak w przypadku każdego uzależnienia, chory ciągnie na dno wszystkich zaangażowanych...
zobacz więcejPracoholizm jest jednym z najtrudniej rozpoznawalnych uzależnień. Równie niełatwo zejść głębiej i opisać typy osób nadmiernie zaangażowanych w pracę. Jakie kryteria przyjąć, by sklasyfikować typy pracoholików? Z tym zagadnieniem mierzą się badacze od lat. Wielość przyjmowanych przez nich kryteriów determinuje definiowanie typów pracoholików.
zobacz więcej
„W chmurach” Jasona Reitmana, czyli co się dzieje, gdy nagle opadnie kurtyna iluzji i zaprzeczeń – o pracoholizmie raz jeszcze
Całkowite oddanie się pracy przynosi prestiż, satysfakcję, zgromadzenie imponującej kolekcji kart VIP, za pomocą których otwierają się wszystkie drzwi.
Szukaj
Szukaj
Strefa profesjonalistów
Kontakt
Strona współfinansowana ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych