Telefon zaufania
801 889 880
czynny codziennie
w godz. 17-22
Poradnik rodzica
Pojęcie „uzależnienie od Facebooka” przestało być przypuszczeniem, czy uogólnieniem odnoszącym się do wszelkich mediów społecznościowych. Od niedawna używa się go oficjalnie w literaturze fachowej, jako nazwę bardzo konkretnego zjawiska. Z Facebooka korzystamy wszyscy z wielu różnych przyczyn. Portal umożliwia nie tylko komunikację czy budowanie własnego wizerunku. Dla wielu jest też narzędziem pracy oraz źródłem informacji o wydarzeniach na świecie. Facebook jest częścią internetowej rzeczywistości we wszystkich dziedzinach – ze świecą szukać firmy, która nie ma swojej strony na tym portalu.
zobacz więcejZatracenie umiejętności wytyczania granic w wykonywaniu danej czynności, różne rodzaje problemów (intra-psychiczne, edukacyjno-intelektualno-zawodowe, zdrowotne czy finansowe), a także eskalacja czynności w życiu dorosłym to tylko niektóre z konsekwencji e-uzależnień, zwłaszcza uzależnienia od gier online...
zobacz więcejMasz smartfona. Dbasz o niego, masz go zawsze przy sobie. Niby to tylko telefon, a jednak bez niego byłoby Ci ciężko nie tylko zaplanować dzień, ale i przetrwać nudną podróż tramwajem. Z drugiej strony, na hasło “uzależnienie” reagujesz absolutną obojętnością. Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy. Poznaj sześć postaw fonoholików i przekonaj się, czy przypadkiem nie jesteś jednym z nich.
zobacz więcejNałogowe korzystanie z mediów cyfrowych, wśród których wymienia się Internet, telewizję, gry sieciowe, telefony komórkowe, wydaje się być nowym zjawiskiem. I w pewnej mierze tak jest, bo podłożem uzależnień od nowoczesnych mediów jest „cywilizacja medialna”, znak naszych czasów.
zobacz więcejUzależnienia od nowych mediów wydają się „nowe”, ale podlegają takim samym mechanizmom jak inne nałogi. Warto znać najważniejsze symptomy, by rozpoznać je na czas i zwiększyć szansę na realizację „scenariusza pozytywnego” – czyli wyjścia z nałogu i rozpoczęcia nowego, satysfakcjonującego życia.
zobacz więcejPorównanie filmu „Sala samobójców” Jana Komasy do brytyjskiego „Pokoju na czacie” Hideo Nakaty narzuca się samo. Reżyserów gotowych zmierzyć się z gorącym, współczesnym tematem uzależnienia od Internetu jest jak na lekarstwo.
zobacz więcejPokój na czacie w reżyserii Hideo Nakaty to nie jest film „o wpływie rzeczywistości wirtualnej na życie nastolatków”. To jest film o tym, że rzeczywistość wirtualna jest naturalnym środowiskiem młodzieży w stopniu niewyobrażalnym dla starszego pokolenia.
zobacz więcejRyzyko popadnięcia w uzależnienie behawioralne wciąż jest niedoceniane. Mimo, że ten rodzaj uzależnienia ma charakter autodestrukcyjny i przynosi szkody we wszystkich obszarach życia jednostki, to tracenie kontroli nad wykonywaniem czynności spotyka się z powszechną akceptacją społeczną.
zobacz więcejO atrakcyjności „świata pikseli” świadczyć może systematycznie wydłużający się czas, jaki nastolatki spędzają przed komputerem oraz fakt, że jedną z najczęściej wybieranych przez dzieci i młodzież formą rozrywki są obecnie gry komputerowe.
zobacz więcejPsychiatra Ivan Goldberg zaproponował kiedyś w formie żartu termin IAD (Internet Addiction Disorder) - uzależnienie od Internetu. Nie wiedział jeszcze wtedy, że wywołał wilka z lasu...
zobacz więcejSzukaj
Szukaj
Strefa profesjonalistów
Kontakt
Strona współfinansowana ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych