Skip to main content

Przegląd narzędzi kontroli rodzicielskiej nastolatków w sieci

Internet jest tym medium, z którym młodzi ludzie żyją na co dzień. Dostęp do sieci jest dla nich właściwie nieograniczony, a korzystanie z niego na porządku dziennym. Jednak zagrożenia, jakie czyhają na młodzież w sieci, są liczne. Sposobem na częściową ochronę przed cyberzagrożeniami są aplikacje i inne dostępne narzędzia kontroli rodzicielskiej.

Jak wskazano w jednym z raportów przygotowanych przez NASK i Fundację Dzieci Niczyje, o młodych internautach zwykło się mówić, że urodzili się z myszką w ręku. Przestaje zatem dziwić fakt, że dla dzieci granica między światem realnym a wirtualnym przestała istnieć. Codzienne aktywności młodego pokolenia toczą się równolegle online i offline. Rozwijanie zainteresowań, rozmowy z rówieśnikami czy odrabiane lekcji to czynności, które dzieci swobodnie realizują w sieci. Młodzi internauci czują się online naturalnie, jak ryby w wodzie. Często bieglej posługują się multimedialnymi urządzeniami niż dorośli. Wystarczy Internet i komputer, smartfon czy tablet, by nastolatki mogły zaspokoić potrzeby w różnych obszarach swojego życia.

Czytaj też: Prywatność w sieci i kontrola rodzicielska. Wyniki badań

Ochrona dziecka w sieci – obowiązek rodzica

Rolą osób dorosłych – rodziców i opiekunów – jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego korzystania z Internetu. To oczywiście powinno być działanie kompleksowe. Po pierwsze edukacja, po drugie rozmowa na temat potencjalnych zagrożeń. I wreszcie – po trzecie – wyznaczanie zasad korzystania z sieci. Całość najlepiej by uzupełniały odpowiednie zabezpieczenia technologiczne sprzętu, ograniczające dostęp do nieodpowiednich treści dla dzieci.

Narzędzia kontroli rodzicielskiej, które mogą pomóc chronić dzieci przed nieodpowiednimi treściami, można zainstalować na wszystkich urządzeniach mobilnych. Ich zadaniem jest:

  • blokowanie dostępu do nieodpowiednich dla dzieci stron poprzez określenie listy witryn lub kategorii stron,
  • ograniczanie dostępu do określonych programów i opcji urządzenia, a także czasu (długości i częstotliwości) korzystania z komputera i Internetu,
  • monitorowanie czasu spędzanego z urządzeniem,
  • raportowanie przebiegu aktywności w sieci.

Niektórzy dostawcy Internetu oferują takie zabezpieczenia w pakiecie, mają je także same przeglądarki internetowe wyposażone w funkcję filtrowania treści. Jednak na rynku dostępnych jest mnóstwo programów dostępnych do pobrania i samodzielnej instalacji na urządzeniach. Ważne, by dostosować stopień kontroli do wieku i umiejętności „technicznych” dziecka. Część aplikacji jest bezpłatna, większość – jeśli wymagana jest subskrypcja – umożliwia bezpłatne korzystanie przez kilka dni, w celu zapoznania się z działaniem programu.

Przegląd aplikacji pomocnych w kontroli rodzicielskiej

Mnogość dostępnych na rynku programów umożliwia wybór najwygodniejszej i najbardziej funkcjonalnej dla siebie i dziecka. Oto kilka rozwiązań:

  1. Qustodio

Panel rodzica pozwala szczegółowo monitorować aktywność dzieci w Internecie, w tym historię odwiedzanych stron, wyszukiwanych haseł, filmów oglądanych w YouTube i ich bieżącą lokalizację w oparciu o technologię GPS.

  1. Bark

To aplikacja szczególnie przydatna w kontrolowaniu maili (m.in. Gmail, Outlook, Hotmail, Yahoo) oraz działań w mediach społecznościowych, np. na Facebooku, Instagramie, TikToku czy WhatsAppie. Dotyczy to także SMS-ów. Nie ma konieczności czytania każdej wiadomości – aplikacja sama wyśle powiadomienie, kiedy wykryje potencjalne zagrożenie.

  1. Mobicip

Aplikacja w prosty sposób pozwala zarządzać czasem ekranu i monitorować wszystkie urządzenia rodziny z telefonu lub komputera.

  1. Screen Tome Parental Control

To narzędzie umożliwiające przede wszystkim kontrolę czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem. Aplikacja umożliwia nałożenie limitu czasowego na wybrane aplikacje lub całkowitą ich blokadę, także o wybranych godzinach.

  1. Kaspersky SafeKinds

Zawarty w aplikacji filtr treści posiada trzy ustawienia, tj. zezwalanie na dostęp do treści, wyświetlanie alertów lub blokowanie. Rodzic otrzymuje powiadomienie w panelu rodzica wraz z adresem URL danej witryny. Takie rozwiązanie pozwala dokładnie nadzorować aktywność dzieci i samodzielnie sprawdzić, czy dana strona jest dla nich odpowiednia (np. jeśli strona została zablokowana tylko z powodu reklamy). Inną funkcją programu jest także monitorowanie poziomu baterii.

  1. Norton Family

Aplikacja zawiera ponad 40 opcji filtrowania (kategorii) dostosowanych do wieku dziecka wraz z możliwością indywidualnego ustawienia poszczególnych funkcji. Ma również rozwinięty mechanizm kontroli czasu spędzanego przy urządzeniu.

  1. Google Family Link

Family Link pozwala też utworzyć konto Google podobne do pełnego, dostępnego dla dorosłych i zapewnia dostęp do większości usług Google.

 

Jak wybrać dobrą aplikację?

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy:

Po pierwsze: Łatwy w obsłudze panel rodzica. Warto, by był intuicyjny i dawał szerokie spektrum ustawień, a następnie przejrzyste raporty i statystyki, zwłaszcza dotyczące wyświetlanych treści oraz czasu spędzanego z urządzeniem.

Po drugie: Regularne aktualizacje. Mowa tu przede wszystkim o powiadomieniach przesyłanych w czasie rzeczywistym.

Po trzecie: Ekonomiczność rozwiązania. Jeśli aplikacja jest płatna. Warto przetestować kilka, by sprawdzić, która będzie dla nas najlepsza. Łatwość obsługi, mnogość filtrów oraz funkcji oraz elastyczność czynią aplikację najbardziej funkcjonalną. Należy także zważyć cenę i czas trwania subskrypcji, a także ilość dostępnych wariantów (np. na troje dzieci w różnym wieku).

Po czwarte: Kontakt z serwisem. Najlepiej aplikację znają jej twórcy oraz dział obsługi klienta firmy. Warto sprawdzić, czy są responsywni i możliwy jest z nimi kontakt w języku polskim.

O czym jeszcze pamiętać?

Przekazując w ręce dziecka urządzenie mobilne pamiętaj, że same aplikacje nie spowodują, że Internet stanie się bezpieczniejszy. Ważne jest, aby dostosować narzędzie do wieku dziecka i rodzaju aktywności, ale też porozmawiać z dzieckiem na temat potencjalnych zagrożeń. Należy powiedzieć, że zostało zainstalowane oprogramowanie kontrolujące jego aktywność i wytłumaczyć młodemu człowiekowi, czemu służy dane narzędzie. Przede wszystkim jednak należy zapewnić, że jeśli coś niepokojącego wydarzy się w trakcie korzystania z urządzeń i Internetu, może zwrócić się z prośbą o pomoc.

 

Źródła:

https://akademia.nask.pl/publikacje/Bezpieczestwo_dzieci_online.pdf

Fot. John Schnobrich, Unsplash.com